Trzeba, żeby ludzie zagłębiali sie w tę ciemną otchłań i powracali z niej mówiąc, że nic się nadzwyczajnego nie stało. Trzeba, żeby człowiek zapuszczał się w najtajniejsze jądro nocy, w sam jej gąszcz, nie mając nawet latarki, zaledwie oświetlającej ręce lub skrzydło, ale opychającej odeń to coś nieznane - bodaj na odległość ramienia (Antoine de Saint-Exupéry, Nocny lot, przeł. M. Czapska i St. Stempowski).
Pilot i ja Adama Bahdaja, Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera, Paragraf 22 Josepha Hellera, Opowieść o prawdziwym człowieku Borisa Polewoja, twórczość Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. "Klasyka" motywu.
Pisałyśmy o nich TUTAJ. Dzisiaj - z okazji Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki (12 kwietnia) - przedstawimy kilka innych, równie interesujących utworów.
Robert P. Davis, Pilot (sygn. 110804, 128397). Mike Hagen, czterdziestolatek, pilot międzynarodowych pasażerskich linii lotniczych, po kryjomu popija alkohol podczas lotów. Sam przed sobą nie przyznaje się do uzależnienia. Podejmuje jednak leczenie, namówiony przez przyjaciół. Gdy powraca, pilotowana przezeń maszyna rozbija się po starcie. Na ironię zakrawa to, że jego jedyny wypadek nastąpił wówczas, gdy był trzeźwy...
William Faulkner, Wszyscy polegli lotnicy (sygn. 70774). Szereg krótkich migawek, bez głębi czy perspektywy, w których tylko przelotnie majaczy złowieszcza groźba tego, co może znieść naród, czym może stać się naród w ułamku sekundy pomiędzy ciemnością a ciemnością. Obrazki z czasu I wojny światowej.
Arthur Hailey, Port lotniczy (sygn. 119933). Noc. Niebezpieczny lot w warunkach śnieżycy, z niezrównoważonym zamachowcem na pokładzie. Obsługa musi stoczyć trudną walkę o bezpieczeństwo pasażerów. Nie mniejszym wyzwaniem jest walka ze słabościami i problemami osobistymi, które każda z tych osób prowadzi ze sobą... (TUTAJ).
Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie (sygn. 89543, 114106, 135431). Pirx nie jest bohaterem bez skazy. Najpierw pilot, później dowódca kosmicznych maszyn regularnie latających - w ramach kosmolocji - po całym Układzie Słonecznym, nie zawsze postępuje słusznie, ale nieodmiennie wychodzi cało z mniejszych i większych opresji.
Janusz Meissner, Żądło Genowefy (sygn. 57211, 88947). Fragment wojennej epopei. Wrześniowa wojna obronna, ewakuacja do Rumunii, obozy dla internowanych, wreszcie walki załogi bombowca "G" jak Genowefa nad Francją i Niemcami.
Janusz Meissner, L jak Lucy (sygn. 68483, 88947). Kontynuacja losów załogi "G"- tym razem na maszynie "L" jak Lucy - w Anglii.
Janusz Meissner, Orlęta i orły (zawiera: Szkoła orląt; Skrzydła nad Arktykiem; Eskadra, sygn. 60959). Porucznik Jerzy Grey zakłada szkołę lotniczą dla kilkunastu chłopców. Świetnie wyszkoleni, zżyci ze sobą, wielokrotnie później pomagają sobie w ekstremalnych sytuacjach.
Emiko Ohnuki-Tierney, Dzienniki kamikadze. Poruszające wyznania japońskich studentów-pilotów (sygn. 163537). Kamikadze to nazwa pogardliwa. W ich ojczyźnie tę formację nazywano Tokkotai (Siły Specjalnego Przeznaczenia). Byli licealistami i studentami. Wysyłano ich na śmierć w samolotach i torpedach. Z zimną krwią skazywano na śmierć... (TUTAJ).
Antoine de Saint-Exupéry, Nocny lot oraz Ziemia, planeta ludzi (sygn. 60053, 156405, 157726). "Nocny lot" jest, fabularnie biorąc, dziennikiem (...) śmiertelnej i zwycięskiej walki z nocą (Zbigniew Bieńkowski). "Ziemia, planeta ludzi". Występują tu: cudownie ocalały na oceanie Mermoz, cudownie ocalały w Andach Guillaumet. Występuje tu także cudownie ocalały na Saharze Saint-Exupéry, który w rajdzie Paryż - Sajgon (1935) ląduje przymusowo w szczerej pustyni i po pięciu dniach beznadziejnej wędrówki spotyka karawanę (Zbigniew Bieńkowski).
Pilota wojennego tego autora przedstawiłyśmy TUTAJ, a Pocztę na Południe - TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz