poniedziałek, 24 maja 2021

Co nowego w Wydziale?

Mija maj. Sporo się w nim działo! Najpierw był - jak od lat o tej porze - Tydzień Bibliotek. Także na stronie internetowej placówki. Kto na nią codziennie w tym czasie zaglądał, ten wyśledził swoisty "kalendarz", a pod każdą kartką - liczne atrakcje. Na przykład zaproszenie do koła fortuny (z nagrodami), kwizy, mini konkursy, cytaty.

14 maja zostaliśmy - jako PBW, wraz z PBW w Bielsku-Białej - współorganizatorami konferencji wieńczącej Tydzień Bibliotek. W jej trakcie wystąpiły dwie osoby z naszej placówki, w tym przedstawicielka Wydziału, p. Basia. Pokazała bogatą ofertę przygotowaną dla nauczycieli dotyczącą Patronów Roku 2021 i innych wydarzeń świętowanych w bieżącym roku.

Przez cały miesiąc w zajęcia edukacyjne zaangażowana była p. Kasia, która przeprowadziła lekcję online o Felixie, Necie i Nice Rafała Kosika. Stworzona przez nią prezentacja była wielką atrakcją. Która szkoła chętna, by ten sukces powtórzyć? Można się zgłaszać! P. Kasia także czytała (online) bajki sporej, a nawet bardzo sporej grupie dzieci z Przedszkola nr 15 w Siemianowicach Śląskich. Planowane jest rozszerzenie współpracy o inne placówki tego poziomu. Równie aktywna była p. Ania, szkoląca nauczycieli w zakresie TIK.

I jeszcze wracamy do Patronów roku. Pani Basia z sentymentem wspomina swą mądrą Nauczycielkę języka polskiego z liceum, która w trzeciej klasie zaproponowała nastolatkom... zakochanie się w poecie. Dziewczyny były - rzecz jasna! - chętne. Wymarzonym poetą miał być zawadiacki młodzieniec, Artur Rimbaud, a rzecz dotyczyła przygotowania referatu na jego temat. Wspominamy o tym dlatego, że proponujemy coś podobnego: rozmiłowanie się w poezji. Statystyki wskazują, że zwolenników mowy wiązanej ubywa. Może Patroni Roku 2021 skłonią nas do czytania wierszy? Na Instagramie bibliotecznym mamy "Weekendy z Poezją" podane w atrakcyjnej wizualnie formie i z tekstami zacytowanymi według najlepszych, naukowych wydań.

I jeszcze jedno. Każdego miesiąca (zazwyczaj ostatniego dnia) wysyłamy barwne Newslettery o naszej działalności. Informujemy o nowościach, zajęciach edukacyjnych, filmach przez nas nagrywanych, mediach społecznościowych, zamierzeniach. Warunkiem ich otrzymywania jest podpisanie zgody. Można to uczynić w każdym z Wydziałów. Także przez stronę internetową. Jeśli ktoś nie jest naszym użytkownikiem, bo mieszka - powiedzmy - bardzo daleko i raczej do nas nie zawita, ale chciałby wiedzieć, co się u nas dzieje, może to właśnie uczynić w ten ostatni sposób. My także kontaktujemy się z instytucjami, w których na co dzień - z racji dystansu przestrzennego - nie bywamy. Wspólnie jednak możemy tworzyć miłą atmosferę wokół książek (w jakiejkolwiek postaci), czytelnictwa, oświaty. A o to przecież chodzi!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz