poniedziałek, 10 maja 2021

Literackie biblioteki

Przeżywamy kolejny Tydzień Bibliotek. Są imprezy, spotkania, zajęcia edukacyjne. A my proponujemy test o literackich bibliotekach. Nagrodą będzie coś bardzo cennego, czyli... osobista satysfakcja. Bawcie się! Sami, w grupie, z uczniami czy znajomymi!

Pytania

1. Jaką znaną bibliotekę pokazali Clive Cussler w Skarbie i Steve Berry w Zagadce aleksandryjskiej?
2. Z jakiego opowiadania (autor, tytuł) pochodzi ten cytat?

Wszechświat (który inni nazywają Biblioteką) składa się z nieokreślonej, i być może nieskończonej, liczby sześciobocznych galerii, z obszernymi studniami wentylacyjnymi w środku, ogrodzonymi bardzo niskimi balustradami. Z każdej galerii widać piętra niższe i wyższe: nieskończenie. Układ galerii jest niezmienny. Dwadzieścia szaf, po pięć szerokich szaf na każdy bok, wypełnia wszystkie boki prócz dwóch; ich wysokość, która równa jest wysokości pięter, przekracza zaledwie wzrost przeciętnego bibliotekarza. Jeden z wolnych boków przylega do wąskiej sieni, która wychodzi na inną galerię, identyczną jak pierwsza i jak wszystkie. Po lewej i po prawej stronie sieni są dwa malutkie pomieszczenia. Jedno pozwala spać na stojąco; drugie zaspokajać potrzeby naturalne. Przechodzą tamtędy spiralne schody, które zapadają się i wznoszą ku odległym okolicom. W sieni jest lustro, które podwaja wiernie pozory. Ludzie wnioskują zazwyczaj na podstawie tego lustra, że Biblioteka nie jest nieskończona (gdyby taką rzeczywiście była, po cóż to złudne podwojenie?); ja wolę śnić, że gładkie powierzchnie przedstawiają i obiecują nieskończoność...

3. Czyje książki można było wypożyczyć w gimnazjum w Klerykowie (Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego). Proszę wymienić minimum trzy nazwiska.
4. Jak nazywał się marynarz, a później literat-samouk, częsty gość w bibliotece publicznej, tytułowy bohater powieści Jacka Londona?
5. Jak nazywała się bibliotekarka w Bibliotece Hogwartu? (Harry Potter Joanne K. Rowling). O której godzinie zamykano tę bibliotekę?
6. Jak brzmią imiona i nazwisko autorki powieści Bibliotekarki?
7. Kto znalazł drogę do klasztornej biblioteki w Monachomachii Ignacego Krasickiego?
8. Kim był tytułowy bohater powieści Zbrodnia Sylwestra Bonnard Anatola France’a? Jakie było jego największe marzenie?
9. Biblioteka jest wielkim labiryntem, znakiem labiryntu świata. Z jakiej książki (autor, tytuł) pochodzi ten cytat?
10. Jak brzmią imiona poszukiwaczy magicznej biblioteki w powieści Magiczna Biblioteka Bibbi Bokken Josteina Gaardera?

Pytanie dodatkowe. Z jakiej książki (autor, tytuł) pochodzi ten cytat?

(…) jeśli biblioteka jest (…) modelem wszechświata, staramy się uczynić z niej wszechświat na miarę człowieka, a przypominam, że biblioteka na miarę człowieka to znaczy także biblioteka radosna, zapewniająca możliwość wypicia kawy ze śmietanką, zapewniająca również to, iż para studentów usiądzie sobie po południu na kanapie i – nie mam na myśli przynajmniej nieprzystojnego obłapiania – cząstkę flirtu dopełni w bibliotece (…), a zatem biblioteka, do której chodzi się chętnie i która przeobrazi się stopniowo w wielką machinę spędzania wolnego czasu (…).

Odpowiedzi

1. Bibliotekę Aleksandryjską.
2. Jorge Luis Borges, Biblioteka Babel (zaprezentowałyśmy ją TUTAJ).
3. Oto stosowny cytat:

Biblioteka znajdowała się na dole gmachu i zajmowała kilka sal obszernych. Stały tam w szeregu szafy, okryte pyłem wieloletnim, mieszczące w sobie książki polskie z wieku XVI, XVII, XVIII, a nawet rzadkie inkunabuły, skazane na bezczynność, wzgardzone i tolerowane, jak zgniłe drzewa, których nie można spalić, a niema gdzie wyrzucić. Bliżej drzwi wchodowych zgrupowano dzieła rosyjskie, przeznaczone do wypożyczania. Uczniowie młodsi czerpali stamtąd opisy wypraw Mayne Reid’a, Fenimora Coopera, Juliusza Verne’go itd., starsi - utwory Łomonosowa, Karamzina itd., itd.

4. Martin Eden (przedstawiłyśmy go TUTAJ).
5. Bibliotekarka nazywała się Irma Pince. Biblioteka była zamykana o godzinie 20.00.
6. Teresa Monika Rudzka.
7. Aptekarz i krawiec.
8. Filologiem, bibliofilem, miłośnikiem manuskryptów. Od czterdziestu lat marzył o napisaniu monografii opactwa Saint-Germain-des-Pres.
9. Umberto Eco, Imię róży.
10. Nils i Berit.
Pytanie dodatkowe. Umberto Eco, O bibliotece.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz