poniedziałek, 17 kwietnia 2023

Ad astra

"Gwiazdy dla ludzi mają różne znaczenie. Dla tych, którzy podróżują, są drogowskazami. Dla innych są tylko małymi światełkami. Dla uczonych są zagadnieniami. Dla mego Bankiera są złotem. Lecz wszystkie te gwiazdy milczą. Ty będziesz miał takie gwiazdy, jakich nie ma nikt. (…) Gdy popatrzysz nocą w niebo, wszystkie gwiazdy będą się śmiały do ciebie, ponieważ ja będę mieszkał i śmiał się na jednej z nich. Twoje gwiazdy będą się śmiały."

Ten fragment "Małego Księcia" Antoine’a de Saint-Exupéry’ego (w tłumaczeniu Jana Szwykowskiego) zacytowałyśmy TUTAJ. Dzisiaj przypominamy go ze szczególnego powodu. 6 kwietnia minęła 80. rocznica wydania opowiastki, a w maju – jak zwykle - przypada Światowy Dzień Kosmosu. Wystarczy, byśmy poszybowali (na chwilę) do literackich gwiazd?

Najczęściej pojawiają się w wierszach o Bożym Narodzeniu, ale w poezji są naprawdę od dawna. Wystarczy przypomnieć staropolską "Kanikułę albo Psią Gwiazdę" Jana Andrzeja Morsztyna, czy – o trzy stulecia późniejszą - "Rozmowę z gwiazdą" Antoniego Słonimskiego. W epice także jest o nich sporo. Najpierw kilka tytułów z literatury dla młodzieży i młodych dorosłych: "Gwiazdy suchego stepu" Macieja Kuczyńskiego (sygn. 99357), "Gwiazd naszych wina" Johna Greena (sygn. 177263), "Odyseusz i gwiazdy" Oty Hofmana (sygn. 111120). Fantastyka naukowa i fantasy? Nie może ich zabraknąć! Oto "Dzienniki gwiazdowe" i "Powrót z gwiazd" Stanisława Lema (sygn. 70055, 100393, 134851; 176937), "W ramionach gwiazd" Amie Kaufman i Meagan Spooner (sygn. 177075), "Gateway. Brama do gwiazd" Frederika Pohla (sygn. (119937), "Piąta fala. Ostatnia gwiazda" Richarda Yancey’a (sygn. 177046). Teraz jeszcze kilka innych utworów - historycznych i obyczajowych…

Archibald Joseph Cronin, Gwiazdy patrzą na nas. Obraz życia-wegetacji angielskich górników przed i po I wojnie światowej. Niebezpieczne warunki pracy, wyzyskiwanie przez właścicieli kopalń, wszechobecne ubóstwo, któremu tak trudno zaradzić…

Jan Dobraczyński, Wybrańcy gwiazd. Dzieje biblijnego Jeremiasza - proroka udręczonego, niezrozumianego przez otoczenie, osamotnionego wśród swoich… (sygn. 123279).

Clarice Lispector, Godzina gwiazdy. Sierota z biednej brazylijskiej prowincji podejmuje pracę w wielkim mieście i czuje się w nim wyobcowana. Otoczenie jej nie rozumie ani nie wspiera. Dziewczyna bardzo mało pragnie, ale nie otrzymuje nic… (sygn. 118814).

Czesława Niemyska-Rączaszkowa, Te same gwiazdy. Powieść historyczna. Dzieje młodego lekarza, osadzone w barwnych realiach przełomu XIII i XIV stulecia i w kilku europejskich miastach (sygn. 109306).

Luanne Rice, Gwiazdy prowadzą do domu. Dianne spodziewa się upragnionego dziecka. Gdy okazuje się, że dziewczynka będzie poważnie chora, kobieta przeżywa podwójny dramat: strach przed niesprostaniem macierzyństwu i opuszczenie przez niedojrzałego do nowej roli męża. Jednak wśród tylu przeciwności odnajduje głęboki sens tego, co ją spotkało… (sygn. 168961).

Jerzy Szaniawski, Kowal, pieniądze i gwiazdy. Kowal to człowiek, którego boleśnie poraniło życie. Nieudane małżeństwo, ucieczka córki, niesłuszne oskarżenie o kradzież – to kolejne kłody rzucane pod jego nogi przez zły los. Wydawało się, że jedynie starość nie będzie tak mroczna. Czy na pewno? (Zob. TUTAJ).

Władysław Terlecki, Gwiazda Piołun. Wrzesień 1939 roku. Odtąd ludzie przez kilka lat będą musieli radzić sobie z sytuacjami, które przerastają siły jednostek. Czy będą umieli? (Sygn. 52373).

Wojciech Wyganowski, Gwiazdy i lęk. Wybór opowiadań o bardzo różnorodnej treści (sygn. 105187, 105359).

Post scriptum. Jeśli ktoś lubi barwne opowieści o zdobywcach arktycznych i antarktycznych terenów, na tym blogu znajdzie fascynujące historie z życia polarników, czyli książkę "Nie prowadziła ich Gwiazda Polarna" Aliny i Czesława Centkiewiczów (TUTAJ). Miłośnikom nieco cieplejszych regionów polecamy pamiętnik polskiego młodzieńca, znanego przed wojną na całym świecie ze swego niesamowitego wyczynu - "Podług słońca i gwiazd" Władysława Wagnera
(TUTAJ).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz