PIERRE BARRET (1936-1988) - dziennikarz prasowy i radiowy, pisarz, historyk, autor piosenek. JEAN-NOËL GURGAND (1936-1988) - historyk i dziennikarz. Wspólnie stworzyli wspaniałą, pełną napięcia trylogię, w której zawarli imponującą wiedzę o czasach krucjat (z okresu 1183-1213), dołączywszy do każdej części wartościowe objaśnienia. Przewijają się tu królowie, rycerze, tajemniczy templariusze, rzesze mieszkańców Europy. Akcja obejmuje m.in. Francję, Anglię, Królestwo Jerozolimskie, Bizancjum. Oto pełne narracyjnego rozmachu "Turnieje Boże" (Les Tournois de Dieu).
Templariusz z Jeruzalem (LeTemplier de Jérusalem). Jest rok 1183. Jerozolimą włada Baldwin IV Trędowaty, ale miastu zagraża potężny Saladyn. Potrzebna jest III krucjata. Królowie Francji i Anglii – młody Filip i porywczy Ryszard Lwie Serce - stają na jej czele...
Wilem d'Encausse porzuca rodzinne Roquelongue, żonę (Awelinę) i dzieci. Wstępuje do zakonu Templariuszy, w którym przywództwo przejmuje Gerard de Ridefort. Rycerz uczestniczy w oblężeniu Akry. Później - wysłany do Jerozolimy przez następcę zaginionego Wielkiego Mistrza z tajną misją - trafia do niewoli, z której wychodzi dzięki pomocy sułtana, by wkrótce ponownie znaleźć się we więzieniu. Tu - w toku dziejowych zawirowań - zostaje zapomniany przez wrogów i swoich...
Grosz ubogich (La part des pauvres). We Francji rozpoczynają się walki o Normandię. W Jerozolimie umiera Saladyn. A w Rzymie papieżem zostaje Innocenty III i wzywa do nowej krucjaty. Pomimo pewnych oporów, idea dochodzi do skutku, chociaż nie daje spodziewanego efektu. Wskutek podstępnych działań weneckiego doży, Henryka Dandolo, rycerze obierają inny cel. Zdobywają i łupią Konstantynopol. Trwa "drugi akt Turniejów Bożych - a w sercu dziejów tkwią templariusze bardziej pobożni niż mnisi, bardziej rycerscy niż rycerze, coraz potężniejsi i coraz bardziej tajemniczy."
Wilem spędził w niewoli siedem lat. Pracował, był niewolnikiem, uciekł. Gdy nowy Wielki Mistrz przypomniał sobie o nim i o wiedzy na temat zakonu, jaką posiadał - z jego nakazu przemieszczał się po Europie, niepotrzebnie starając się nie dopuścić do ujawnienia niewygodnych dla Zgromadzenia spraw (bo sekrety odeszły w zapomnienie wraz ze śmiercią kolejnego zwierzchnika zakonu), by wreszcie zostać z niego wydalonym. Po latach dociera w rodzinne strony. Ale żona, osamotniona i rozgoryczona, ponownie owdowiała (bo jakiś czas temu wyszła za mąż za Jana des Douzes, przyjaciela Wilema). W pewien sposób utraciła też syna. Młodzieniec, naśladując ojca, żądny sławy wyruszył pod Konstantynopol. Nieszczęśliwa, znalazła ukojenie wśród katarów. Nie na długo. Wkrótce rozpoczęły się prześladowania sekty, a kobieta spłonęła na stosie w trakcie jednej z rzezi... Wilem był świadkiem masakry. Przeżywszy wstrząs, postanawia odbyć pokutę: "pójdzie do Composteli, zetrze na proch stopy i znikną pytania na starym szlaku pokrzepienia, odpokutuje, co należy odpokutować, i zrozumie, jeśli Bóg pozwoli, co należy zrozumieć."
I my pójdziemy na kraniec świata (Et nous irons au bout du monde). W Anglii Jan Bez Ziemi wojuje z ojcem – Henrykiem, i bratem - Ryszardem Lwie Serce. Z Rzymu papież nawołuje francuskiego władcę, by strącił Jana z tronu. Ten ostatni tworzy koalicję z Niemcami i Flamandami. Pod Toledo krzyżowcy walczą z Emirem Zielonym. Zaczyna się też krucjata dziecięca...
"W życiu ludzkim nadchodzi chwila, gdy człowiek zna więcej umarłych niż żywych". Wilem z grupą pątników podąża do Composteli. Wędrówka jest niebezpieczna, ale działa oczyszczająco. Tacy mężczyźni jak on "nie wymkną się przeszłości". Znowu ścigają go templariusze i znajdują u młodej Geraldy, z którą zamieszkał. Zostaje zrehabilitowany i może wrócić w ich szeregi. Ale on wybiera Drogę. Porzuca też kolejną kobietę. Wie, że jest już blisko, właściwie - u kresu… On - "suchy liść w tchnieniu Boga, odrobina czasu, odrobina prochu w oceanie wieków - człowiecze życie"…
Pierre Barret, Jean-Noel Gurgand, Turnieje Boże. T. 1, Templariusz z Jeruzalem. Powieść historyczna, tł. Anna Jędrychowska, Kraków; Wrocław 1984. ISBN 8308001867 (sygn. 107018/1, 107236/1).
Pierre Barret, Jean-Noel Gurgand, Turnieje Boże. T. 2, Grosz ubogich. Powieść historyczna, tł. Anna Jędrychowska, Kraków; Wrocław 1986. ISBN 8308012337 (sygn. 107018/2, 107236/2).
Pierre Barret, Jean-Noel Gurgand, Turnieje Boże. T. 3, my pójdziemy na kraniec świata. Powieść historyczna, Kraków; Wrocław 1988. ISBN 8303017428 (sygn. 107018/3, 107236/3).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz