poniedziałek, 12 marca 2018

Zajęcia edukacyjne, wycieczki, dyktando, czyli co robiłyśmy w minionych (tygo)dniach

Dzisiaj kilka aktualności z pracy Wydziału w ostatnich (tygo)dniach. Najpierw „nowość” sprzed prawie roku, ale dotarła na nasze biurko dopiero teraz. W czasopiśmie dla nauczycieli pisała o nas długoletnia Czytelniczka i Współpracowniczka, obecnie emerytowana nauczycielka bibliotekarka z IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. S. Maczka w Katowicach. Wiele wspaniałych inicjatyw dla młodzieży wykonałyśmy wspólnie. Nadal nas odwiedza. Ach, wspomnienia! Oto fragment, w którym nadmienia o tej „kooperacji” (Kasprzyszak Elżbieta, Promocja czytelnictwa w bibliotece szkolnej – na przykładzie IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. S. Maczka w Katowicach, „Forum Nauczycieli” 2017, nr 1, s. 38-40).

21 lutego rozpoczęłyśmy w Wydziale miłą współpracę z I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. Po południu (o godz. 16) zawitała do nas elitarna grupa 16 uczniów wraz z opiekunem - nauczycielem informatyki w tej szkole i wykładowcą w placówkach doskonalenia nauczycieli. Elita, czyli uczniowie, którzy z własnej woli zechcieli po lekcjach przybyć do biblioteki, by poznać źródła informacji dostępne w tej placówce oraz niektóre ważne (z punktu widzenia zdobywania wiadomości) strony internetowe. Młodzież - bardzo inteligentna, błyskotliwa i kulturalna - wspaniale reprezentowała szkołę od lat cieszącą się zasłużoną renomą, a opiekun radośnie fotografował jej pracę oraz omawiane strony www i zbiory. Zachwycił się nawet jakimś mikroprocesorem (fotografia - Encyclopedia Britannica), a jego entuzjazm udzielił się prowadzącej zajęcia i jednocześnie piszącej te słowa. Żegnaliśmy się około godziny 18 z uśmiechem i zapewnieniem, że znowu się zobaczymy. Dziękujemy za inspirujące i miłe chwile!

6 marca gościliśmy uczniów klasy piątej ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. T. Christopha w Miasteczku Śląskim. To była dla nich spora wyprawa, gdyż z Miasteczka do Katowic jest trochę kilometrów.

Pokazałyśmy im bibliotekę „od kuchni”, czyli wydziały udostępniania zbiorów, rozległe magazyny, ale najpierw wzięli udział w zajęciach na temat pisma i kultury chińskiej. Poznali niektóre olśniewające zabytki i pomniki przyrody tego kraju oraz spróbowali (z sukcesem!) napisać kilka słów i cyfr za pomocą chińskich znaków.

Aha, jeszcze cytat (wypowiedź kilku uczennic): „To była najlepsza wycieczka spośród tych, na których kiedykolwiek byliśmy”. Po stokroć dziękujemy za przybycie i za cudowny, własnoręcznie przez dzieci wykonany upominek, który publikujemy w kilku „odsłonach”! Mamy nadzieję, że nastąpią kolejne odwiedziny!

7 marca z inicjatywy Centrum Kształcenia Ustawicznego i Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się kolejna edycja konkursu ortograficznego Trzy Pokolenia, w którym o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii corocznie walczy ponad 100 osób. Tegoroczny konkurs był "jubileuszowy" - odbył się po raz piąty, ale cieszy się coraz większym powodzeniem (także wśród osób spoza Bytomia), zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by doczekał się kolejnych rocznic. Tym razem tekst dyktanda oscylował - z woli Organizatorów - wokół tematyki regionalnej. Piszemy o nim dlatego, że - także już tradycyjnie - tekst stworzyła pracownica naszego Wydziału (pisząca te słowa). Wśród uczestników znaleźli się uczniowie wyższych klas podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych szkół młodzieżowych i placówek dla dorosłych oraz seniorzy. Zmagali się z tekstem o ubiegłorocznym obozie przyrodniczo-krajoznawczym i sercowych problemach jego uczestniczki, zauroczonej wysportowanym superchłopakiem ze Śląska.

W najbliższy piątek odwiedzą nas Wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu. Te wizyty są już miłą, kilkuletnią tradycją. Wychowankowie chętnie pomagają w zawierciańskiej Filii, ofiarowując i otrzymując przy tym wiele radości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz