poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Co nowego w Wydziale?

Co działo się w Wydziale w minionym kwartale? Oprócz spraw „remontowo-budowlanych” – całkiem sporo. Konferencje, seminarium, lekcje i zajęcia biblioteczne, konkurs. Po kolei…

Konferencje

11 stycznia. Pracownica Wydziału wystąpiła w zorganizowanej przez PBW konferencji online "Kardynał Stefan Wyszyński - Polak, patriota, człowiek. Prymas Tysiąclecia na tle swoich czasów". Oto wszystkie wystąpienia:
- „Polityka władz PRL wobec Kościoła katolickiego” (dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach).
- „Mniej znane epizody z życia Ks. kard. S. Wyszyńskiego” (dr Paweł Matyszkiewicz, konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach).
- "Górnośląskie drogi Prymasa Tysiąclecia. Historia, pamięć, trwanie" (Barbara Michałek, Kierownik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy ze Środowiskiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach).

31 marca. W konferencji „Rzemiosło niejedno ma imię. O rzemiośle w historii, kulturze, literaturze i sztuce” – także zorganizowanej przez PBW – wystąpiły (w różnych rolach) nasze pracownice. Program:
- "Z dziejów rzemiosła i Izby Rzemieślniczej w Katowicach" - Grzegorz Miketa, Dyrektor Naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.
- Pokaz filmu z cyklu „Wydarzenie miesiąca" - "Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim - zawody dawne".
- "Rzemiosło i rzemieślnicy w literaturze" - Barbara Michałek, Kierownik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy ze Środowiskiem PBW w Katowicach.
- Pokaz filmu "Rzemiosło w zbiorach specjalnych PBW w Katowicach".
- "Kiedy rzemiosło staje się sztuką" - Eliza Flaszewska, doradca metodyczny przedmiotu plastyka (Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Katowicach).
- "Witraż we współczesnej architekturze" - Marcin Korek, Wicedyrektor ds. artystycznych Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej.
- Podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Plastycznego „Rzemiosło oczami dziecka".

Seminarium

Wydarzenie „Formy pracy z czytelnikiem i użytkownikiem informacji” zorganizował RODN „WOM” w Katowicach. Jedno z wystąpień przygotowała p. Kasia ("Dużo, mnóstwo, jak najwięcej. O tym, co i jak czytać dzieciom w wieku przedszkolnym”).

Konkurs

W lutym ogłosiliśmy Wiosenny konkurs literacko-plastyczny "Baśniowe, legendarne, poetyckie, czyli ptaki w literaturze", adresowany do wychowanków przedszkoli (4-6 lat). Mali artyści przygotowali 89 prac.

Lekcje, inne szkolenia i zajęcia edukacyjne

19 stycznia. Gościliśmy kolejną grupę studentów Uniwersytetu Śląskiego, dla których zorganizowaliśmy spotkanie „Biblioteka pedagogiczna we wsparciu dzieci w rozwoju. Zajęcia terenowe”.

Pracownice Wydziału bywały też kilkakrotnie w placówkach oświatowych Katowic, prowadząc lekcje z zakresu edukacji globalnej (p. Basia), o agresji w Sieci (p. Ania), o baśniach (jeszcze jedna p. Ania:)) oraz popularyzując czytelnictwo w przedszkolach (p. Kasia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz