Dzieje się - jak zawsze - sporo. Nowa oferta (znowu poszerzona!) jest już gotowa. Na początku nowego roku szkolnego na chwilę wrócimy w nieodległą przeszłość i wspomnimy niektóre wydarzenia z minionego semestru.
Najpierw o najmłodszych. Bywałyśmy w przedszkolach, prezentując zajęcia w cyklach: „Bajkowa kraina. Najpiękniejsze bajki dzieciństwa”, Łamigłówki mądrej główki”, „Cztery pory roku”, „Magiczna moc książek” (p. Ania). Były też sesje czytania dzieciom – w ramach cyklu „Bajeczki z półeczki” (p. Kasia).
Uczniowie klas początkowych szkół podstawowych też często nas gościli oraz my gościłyśmy ich, prowadząc lekcje popularyzujące twórczość Jana Brzechwy („Akademia Pana Kleksa”), Juliana Tuwima („Lokomotywa”, „Ptasie radio”, "Słoń Trąbalski") i Roalda Dahla ("Charlie i fabryka czekolady"). Te lekcje prowadziła p. Kasia. Ogromne zainteresowanie dzieci wywołały zajęcia - dla nieco starszych uczniów szkół podstawowych - prezentujące zagadnienia związane z pismem chińskim, prowadzone przez p. Basię.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych uczestniczyli w kilku zajęciach połączonych z prezentacją medialną. Oto tematy: „Kryminał literacki i filmowy. Historia, gatunki, twórcy”, „Język filmu”, „Pismo chińskie”. Wszystkie lekcje prowadziła p. Basia.
Nauczycielom zaproponowałyśmy kilka szkoleń online, m.in.: „Fantastyczny fanfik, czyli literatura tworzona przez fanów” (p. Kasia), a w ramach konferencji „Media społecznościowe w bibliotece” – „Wiedza, nauka, rozrywka, czyli jak redagować blog dla nauczyciela i ucznia” (p. Basia) i „Profil biblioteki na Instagramie” (p. Kasia).
Wreszcie, tradycyjnie, kilka tematów, o które pytali użytkownicy. Tu - bez niespodzianek. Oczywiście, prym wiodła pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Z innych zagadnień - na przykład:
- Redagowanie życzeń i listów.
- Geografia Szetlandów.
- Geografia Skandynawii.
- Przekłady „Ani z Zielonego Wzgórza”.
- „Dramat niemożliwy” (Louis Lemercier de Neuville).
- Dramat wiktoriański.
- Gaslighting.
- Kawiarnie na Śląsku.
- Historia obuwia.
- Dorastanie w powieściach Ireny Krzywickiej.
- Pszczelarstwo.
piątek, 1 września 2023
Co nowego w Wydziale?
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz