poniedziałek, 13 maja 2024

Co nowego w Wydziale?

Zapytamy wierszem: Co działo się w Wydziale w minionym kwartale? Dużo. Wysłałyśmy sporą ilość zestawień bibliograficznych, na miejscu też obsłużyłyśmy wszystkich zgłaszających jakąkolwiek potrzebę (informacyjną). Pani Basia (pisząca te słowa) nie ukrywa, że zawsze ją wzruszają słowa: "Dziękuję za miłą rozmowę". To jest dodana wartość naszej pracy - spotkania z sympatycznymi ludźmi.

A co w zakresie edukacji? Tradycyjnie, "Bajeczki z półeczki" dla przedszkolaków (p. Kasia). Półeczka przeczytanych książeczek się nam wydłuża, ale jeszcze dłuższa jest ta, na której stoją książki do przeczytania. W szkołach podstawowych - pisarz z "topowej" listy, czyli Tuwim, ale też urocza „Opowieść wigilijna” Dickensa, "Akademia Pana Kleksa" Brzechwy, "Mały Książę" de Saint-Exa (p. Kasia). I nowością - bardzo udaną! - spotkanie na marginesie książki "Marcel i czas" Emilii Becker. Tak, dzieci chętnie opowiadają o babciach i dziadkach. Również dla tego kręgu odbiorców, p. Ania podjęła się przeprowadzenia zajęć "Olimpijska kreatywność 2024: tworzymy filmowe opowieści z mistrzami!" (z cyklu "Filmuj i edytuj na smartfonie") oraz kilku lekcji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Przypominania o  bezpieczeństwie w Sieci nigdy dosyć!

W lutym przypadł Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji przygotowałyśmy lekcje dla dwóch klas. Z młodszymi spotkała się p. Kasia, prezentując interesujące ćwiczenia frazeologiczne. P. Basia miała przyjemność przeprowadzić zajęcia z uczniami starszymi, realizując temat "Języki świata a język polski". Było trochę trudnych nazw (m.in. języków inuickich, papuaskich, ale też europejskich), najdłuższy wyraz w języku z odległej Australii i z bliżej położonej Wielkiej Brytanii, elementy historii języka ojczystego i nie tylko. Co jak co, ale mapa świata nie ma przed uczniami (większych) tajemnic.

Nie sposób pominąć ogólnopolskiego konkursu "Wielka Liga Czytelników". Kolejne etapy to ogrom przygotowań: cykliczne spotkania z koordynatorami, tworzenie, sprawdzanie i poprawianie testów, setki godzin pracy. W projekcie WLC z naszego Wydziału uczestniczą p. Ania i p. Kasia.

Szkoły ponadpodstawowe - to cykl "Filmuj i edytuj na smartfonie" (dla liceum, p. Ania) i "Rodzaje bibliografii" (dla szkoły handlowej, p. Basia).

Dla nauczycieli? Cykl szkoleń online "Tajniki grafiki", ukazujący możliwości aplikacji Canva. Prezentowała je p. Ania, która - z p. Kasią - zaprosiła również tę grupę odbiorców na barwne stoisko promocyjne biblioteki podczas Festiwalu Edukacyjnego "Nowe Inspiracje" - corocznej kwietniowej imprezy organizowanej przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. P. Basia zaś poleciła w wydawnictwie tej instytucji, kwartalniku "Forum Nauczycieli" (2024, nr 1), kilka szczególnie wartościowych, ciągle aktualnych pozycji na temat Tadeusza Różewicza.

Na koniec deserek, czyli wyjątkowe spotkanie. Odezwała się do nas przesympatyczna nauczycielka wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie (tak, to województwo wielkopolskie!). W efekcie ustaleń w połowie kwietnia przybyli do PBW uczniowie z koła krajoznawczego (z klas IV-VIII), by wyruszyć... "Z Katowic w Himalaje"! Wycieczka obejmowała pobyt w naszej placówce, a później autokarową wędrówkę po Katowicach śladami Jerzego Kukuczki. Z tej okazji p. Kasia przygotowała piękną multimedialną prezentację i omówiła jej zawartość. P. Basia podzieliła się wspomnieniami o himalaistach i ich bliskich, których poznała. Wśród nich znaleźli się - oczywiście! - Jerzy Kukuczka (odwiedził liceum, do którego uczęszczała), Artur Hajzer (kolega z wydziału), Michał Gliński (lekarz wielu wypraw, któremu może kiedyś poświęcimy osobny tekst) oraz matka Rafała Chołdy, o których pisałyśmy TUTAJ. Na życzenie uczestników omówiła też główne cechy lokalnej, czyli śląskiej mowy, a odważna uczennica przeczytała napisany w niej niełatwy tekst. Miłe spotkanie w PBW zakończył poczęstunek. Uczestnicy dostali drobne upominki, ale tego, co same otrzymamy, na pewno się nie spodziewałyśmy! Były to m.in. piękny album z fotografiami malowniczych okolic Bralina i z niego samego, długopis, ołówek, zakreślacz w kilku kolorach, barwne karteczki samoprzylepne i kreda, notatnik - wszystkie z logo miejscowości, umieszczone w torbie z "podobizną" tamtejszej zabytkowej kapliczki. I jeszcze on - okazały Miś, który obecnie siedzi na honorowym miejscu w Wydziale. Prezentujemy go poniżej! Mamy też zaproszenie do Bralina z obietnicą ugoszczenia na miejscu. My zaś czekamy na kolejną wizytę, podczas której chcemy pokazać "zielony" Śląsk.
Ps. Wspomnienia Tenzinga, który wraz z Edmundem Hillarym stanął na Mount Evereście, a które naprawdę warto poznać – TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz