wtorek, 19 stycznia 2016

Po drugiej stronie lustra.

W dzisiejszym wpisie połączymy kilka rocznic, wydarzeń i informacji. Wszystkie są (naszym zdaniem) istotne i warto o nich wspomnieć. 

W tym miesiącu, 27 stycznia, Lewis Carroll (czyli Charles Lutwidge Dodgson) obchodziłby swoje urodziny. 14 stycznia minęła także 118 rocznica jego śmierci. 
Był brytyjskim pisarzem, poetą, autorem książki Alicja w Krainie Czarów i jej kontynuacji - O tym, co Alicja odnalazła po drugiej stronie lustra

Maciej Słomczyński w przedmowie do tłumaczonej przez siebie Alicji... napisał: 
jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych.
Zachęcamy oczywiście do lektury książki, ale także do obejrzenia ekranizacji Alicji... w reżyserii Tima Burtona. Jak powszechnie wiadomo, Burton jest reżyserem bardzo oryginalnym, ma także specyficzne poczucie humoru. Dzięki niemu zyskał jednak fanów swojej twórczości na całym świecie. 

Poniżej zwiastun filmu Alicja po drugiej stronie lustra, który pojawi się w polskich kinach w maju bieżącego roku.W obu ekranizacjach swojego głosu Absolemowi użyczył zmarły w ubiegłym tygodniu Alan Rickman. "Rola" w kontynuacji Alicji w Krainie Czarów była najprawdopodobniej jego ostatnią.

Na koniec ciekawostka dla wielbicieli literatury fantastycznej - spotkanie Alicji i kota z Chesire w Krainie Czarów w interesujący sposób zinterpretował Andrzej Sapkowski w opowiadaniu "Złote popołudnie" (w tomie "Coś się kończy, coś się zaczyna" - książka jest w naszej bibliotece). Polecamy. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz