poniedziałek, 11 stycznia 2016

Zawsze był usłużny i chętny do pomocy – sława idola wyraźnie go krępowała.

Tak powiedziała o nim słynna onegdaj aktorka, Ursula Andress, z którą zagrał w Fun in Acapulco, pokazywanym przed laty także w naszej telewizji.


8 stycznia minęła kolejna rocznica urodzin ELVISA PRESLEYA (1935-1977). Był piosenkarzem i aktorem. Sprzedał ponad 600 milionów płyt. Jego biografię i dyskografię nietrudno znaleźć, zatem dziś upamiętnimy go kilkoma ciekawostkami, które – być może – nie wszystkim są znane.

Rodowód
Najpierw przodkowie. Znana historia rodziny Presleyów, chociaż nie sposób zagwarantować jego prawdziwości (podajemy za Strzeszewskim – bibliografia poniżej), sięga początków XVIII wieku. Najstarszy antenat – to Andrew Presley Sr, kowal, który w I połowie tamtego stulecia wyemigrował z Wielkiej Brytanii do Nowego Świata i osiedlił się w Anson County (Karolina Północna). Jego syn, imiennik ojca, żyjący w latach 1754-1805, brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Po jej zakończeniu ożenił się i doczekał czwórki dzieci. W tej gromadce źródła wymieniają Dunnana (1780-1850), farmera, młodo owdowiałego, który jednakże w wieku około 50 lat ożenił się ponownie. Jeden z trzech synów z tego związku otrzymał jego imię. I właśnie biografia Dunnana Jr (1827-1903) została dość szczegółowo opisana, bo była niezwykle barwna! Poligamista, kilkakrotnie żonaty, nigdy nie otrzymał rozwodu. Wojskowy dezerter. W chwili ślubu z praprababką Elvisa, Marthą, miał już żonę i dziecko. Z czasem opuścił także ją i jej dwie córki. Jedna z tych dziewcząt, Rosella (1862-1924), prababka Elvisa, do śmierci pozostała panną, chociaż w ciągu 28 lat… urodziła dziesięcioro dzieci! Wśród tych ostatnich był Jesse D. McClowell Presley (1896-1973), pod względem charakterologicznym – wierna kopia dziadka. Większość życia przesiedział we więzieniach, ale jednak wystarczyło mu czasu na ożenek z Minnie (zakończony rozwodem w 1947 roku). Z tego związku przyszło na świat pięcioro dzieci, a wśród nich Vernon Elvis (1916-1979), ojciec Elvisa Aarona, który przeżył syna. Jego grób znajduje się w Graceland, w Meditation Garden, między mogiłami żony i Elvisa. Matką piosenkarza była Gladys Smith.

Ciekawostki
Elvis miał brata-bliźniaka, Jesse Garona, który zmarł wkrótce po narodzinach.

W 1957 roku o piosenkarza upomniała się armia. W całych Stanach Zjednoczonych  i w Europie jego wielbiciele zaczęli organizować protesty przed biurami rekrutacyjnymi armii amerykańskiej. Jedno z haseł głosiło: „Nie wciela się do armii Beethovena”. W Wigilię tego roku  Elvis otrzymał ośmiotygodniowe odroczenie. On sam nie miał nic przeciwko służbie w wojsku, uznając ją za „pożyteczne doświadczenie”.

Colonel Parker, impresario, menadżer Presleya, odrzucił propozycję wytwórni MGM, oferującą Elvisowi główną rolę w adaptacji filmowej Słodkiego ptaka młodości Tennessee Williamsa. Swą decyzję argumentował przypuszczeniem, że taka rola mogłaby źle wpłynąć na reputację artysty. Bohaterem sztuki jest Chance Wayne, daremnie marzący o karierze aktorskiej. Po latach powraca do rodzinnego miasteczka wraz z niemłodą artystką i liczy na jej pomoc w świecie filmowym. Tu także spotyka dziewczynę, którą opuścił, gdy spodziewała się jego dziecka. Ale ojciec ostatniej, nienawidzący go, ma obecnie wielkie wpływy w lokalnym środowisku… Ta rola stała się ostatecznie wielkim sukcesem artystycznym Paula Newmana.

To wydarzyło się w kwietniu 1960 roku. Bill E. Burke, dziennikarz z lokalnej gazety ukazującej się w Memphis, wybrał się wraz z dwoma kolegami prywatnym samolotem na wycieczkę do Ameryki Południowej. Zmuszeni przez niepogodę do lądowania, znaleźli się w Gujanie Francuskiej. Ponieważ nie spełnili wymogu zameldowania o swym przylocie z dobowym wyprzedzeniem, czekała ich nieprzyjemna rozmowa z policją. Burke nie znał obowiązującego tu języka francuskiego, policjanci nie mówili po angielsku. Wreszcie dziennikarz doznał olśnienia, że wymieniane kilkakrotnie „Où habitez-vous?” może znaczyć „Gdzie mieszkacie?”. Gdy wspomniał Memphis, stróż prawa odpowiedział: „Ah oui, Elvis”, uśmiechnął się… i otworzył nieoczekiwanym gościom wejściowe drzwi.

W 1962 roku Radio Honolulu nadawało piosenki Presleya bez przerwy przez 75 godzin. Odebrano 10 000 telefonów sugerujących kolejne utwory. Audycję zakończono po telefonie… samego artysty z Hollywood.

W tym samym roku Presley przekazał 10 000 dolarów na konto fundacji rozprowadzającej mleko wśród najbiedniejszych dzieci w Memphis.

Gdy telewizja zaoferowała 60 000 dolarów za występ artysty w jednym z programów, jego impresario, wspominany już Colonel Parker, powiedział: „To jest do przyjęcia dla mnie, ale ile dacie Elvisowi?”

W latach 1969-1977 piosenkarz dał aż 1094 koncerty.

17 sierpnia 1979 roku, w Tupelo poświęcono kaplicę – The Elvis Presley Memorial Chapel – zbudowaną ze składek jego wielbicieli z całego świata.

W 1982 roku w prasie podano, iż 1403 Amerykanów poddało się operacji plastycznej, upodabniającej ich do Presleya.


BIBLIOGRAFIA
Panek Irena, Panek Wacław, Relaks z muzyką, Warszawa, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1983. ISBN 83-202-0226-4. (Sygnatura: 101852)
Strzeszewski Leszek C., Presley, Kraków, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1986. ISBN 83-224-0291-0. (Sygnatura: 116700)

Waschko Roman, Cylinder i adidasy, Poznań, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1988. ISBN 83-03-02188-5. (Sygnatura: 123459)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz