Ciekawostka z naszych zbiorów. Fakt, że posiadamy także czasopisma przedwojenne, nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak ich zawartość czasem może stanowić rarytas dla miłośnika kuriozów. Dziś przedstawimy Świat i Prawdę. Ilustrowane pismo miesięczne. Jedyny numer w PBW (Wrzesień 1924. – Nr 14. – Rok 2, nasza sygnatura: cz M V-1/1 k). A ponieważ liczy aż 72 stronice, omówimy je w trzech częściach. Warto! Myślę, że zaraz się o tym przekonamy.
Na okładce znajduje się adnotacja: cena 1 złoty. Nie płacić więcej jak jeden złoty za zeszyt.
Wewnątrz - takie słowa: Wyd. Grudziądz. Wychodzi każdego 20-go w miesiącu. Znajduje się w prawie każdej miejscowości Polski. Konto czekowe P.K.O. Poznań nr 206 338. Kolejna garść informacji - na tylnej okładce: Ilustrowane pismo miesięczne, niezawisłe, ściśle bezpartyjne, wszechświatowe, posiadające czytelników w całej Polsce, oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Brazylji, Niemczech, Francji, a nawet w Japonii i na Sachalinie.
A teraz przegląd treści. Na okładce wewnętrznej znajduje się Krótki spis lekarstw wyrabianych przez Z.G. Herbs Co., 1125 Milwaukee Ave. Chicago, III. Dwie kolumny specyfików. Kilka przykładów:
- herbaty: specjalna na apetyt; na sprowadzenie potów; przeciwko moczeniu w łóżku, tak dla dzieci, jak i dla dorosłych; zmieniająca jasny kolor włosów na ciemnozłoty; także inne koloryzujące;
- ziołowy proszek na zawianie i przeziębienie głowy;
- inne ziółka: utrzymujące jasny kolor włosów; do parówki głowy, przy silnem zakatarzeniu; pachnące przeciw molom w odzieży;
- maści: kamforowa, podwójnej siły; żywosrebrna (trucizna) na robactwo skórne; na egzemę i liszaje zwyczajnej siły;
- herbaty: przeciw chorobom mózgu, obłędowi i pijaństwu; sławna wzmacniająca ogólnie; dla kobiety przy zmianie życia (!); przeciw oberwaniu (!); przeciw hipochondrii czyli chorobom śledziony; przeciw melancholji czyli zobojętnieniu i smutkowi; przeciw chorobie cukrowej;
- pasta do zębów, najlepsza.
Ceny wszystkich produktów podano w dolarach. Wahały się pomiędzy 0,20 do 6,00 $. Średnia cena - to ta wyrażona w centach (czasem do 2 $). Wyższe były zdecydowaną rzadkością.
Treść właściwa - to czasem kilkuszpaltowe, ale najczęściej krótsze artykuły. Ich przykładowa tematyka: honor żołnierski, biurokracja, futuryzm w literaturze.
I wreszcie stałe działy. Omówimy je kolejno.
Wiedza popularna. Tu bardziej interesujące artykuły: Wilhelm K. Roentgen, czyli sylwetka tej postaci. Drugi - także poświęcony podobnej tematyce (podajemy pełny tytuł i podtytuły): Djabelskie promienie. Radjotechnika w pracowni biologicznej. – Konsultacja poprzez ocean. – Zapowiedź zagłady. Dalej - coś dla rodziców. Krótkie, konkretne "porady" jak postępować, by wychować "zepsute" dziecko, czyli Czem psują rodzice dzieci? Kolejny tekst z cyklu "psychologia praktyczna": Pogodne usposobienie. I tutaj konstatacja, którą może warto wziąć sobie do serca, choć zapisano ją prawie sto lat temu: „Radość to czyn dla cielesnego i duchowego bytu. Z radości rodzą się wielkie postanowienia i szlachetne czyny.” Wreszcie tekst Wpływ turystyki na rozwój umysłowy, traktujący o „sportach turystycznych”.
Poezje. W tym dziale mamy wiersze patriotyczne, biskupa Władysława Bandurskiego: Czwartakom; Tęsknota Polaka w Australji; Życie – rzeka; Podaj mi rękę.
Humor. Satyra. Matrymonjalne. Tak, te trzy wyrazy występują razem! Chyba nie chodzi o to, że życie uczuciowe jest komedią czy satyrą, ale tak to zostało ujęte... łącznie. Może autorzy wiedzieli, że wspomniane wcześniej "pogodne usposobienie" bardzo się w małżeństwie przydaje?
Monologi, Deklamacje, Powinszowania. Tutaj możemy przeczytać Życzenia rymowane, a raczej ich wzory, np. Koledze, Siostrze, Rodzicom, Osobie starszej, Znajomej obojętnej itp.
Jakie kolejne działy? Co to była Encyklopedja żarłoka? Porady dla dzieci, młodzieży i kobiet, kącik mody, kulinarny, dział zdrowia, a także reklamy omówimy w następnych dwóch odcinkach, które ukażą się w kolejne wtorki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz