wtorek, 2 sierpnia 2016

Ilustrowane pismo miesięczne, niezawisłe, ściśle bezpartyjne, wszechświatowe (2)

Prezentujemy drugą część artykułu będącego omówieniem przedwojennego numeru czasopisma Świat i Prawda z naszych zbiorów. Pierwsza część ukazała się w miniony poniedziałek. Oto kolejne działy:

Myślistwo. Tu umieszczono wiersz Józefa Kobylańskiego z dramatycznym zakończeniem:
Dwa są rodzaje bandytów zbrodniarzy:
Pierwszy napada brata, przyjaciela,
Drugi morderca, gdzie tylko się zdarzy,
W biedną zwierzynę, jak do tarczy strzela
.


Dla zabawy. W tym króciutkim dziale omówiono Mowę kwiatów. Jeśli chcemy komuś wręczyć bukiecik, możemy przedtem przeczytać wspomniany artykulik. Zawarto tu informację o symbolice uczuć wyrażanych przez obdarowanie konkretnym rodzajem kwiatów. Jeśli chcemy być dobrze zrozumiani, odbiorca... także powinien przeczytać artykuł! Jeśli ktoś zapragnie np. ukochanej (ukochanemu) wręczyć kwiecie, a nie chce popełnić nietaktu (bo a nuż tamta strona mowę kwiatów zna), niech napisze do nas e-maila (adres w dziale Kontakt) z prośbą o sprawdzenie rzeczonej symboliki. Odpowiemy! Pod dwoma jednakże warunkami. 1/ Jeśli to nie będzie w sierpniu. Wówczas nie będziemy miały dostępu do zbiorów (ale artykuły na blogu będą się regularnie ukazywać!!!). 2/ Jeśli ten gatunek kwiatu będzie figurował w spisie. A zresztą możemy warunki zredukować do pierwszego, bo jeśli kwiatuszka w wyliczance nie znajdziemy, też poinformujemy o tym fakcie.


Reminiscencje z rowów strzeleckich wojny światowej. To nie tyle dział, ile pamiętnik. Jak na objętość tego czasopisma, dość długi. Jest jeszcze jeden prozatorski tekst: Serce matki. I tu niespodzianka! Przed laty, gdy byłam dzieckiem, ktoś mi je opowiadał! Może czytał omawiane czasopismo? Wzruszająca opowieść o matkobójcy. Najpiękniejsze jest zakończenie. Matka - umierając – pyta syna, oprawcę: "Czy się nie uderzyłeś, dziecino?"


Wzory pięknych a tanich domów. Rysunki wyobrażające domy mieszkalne.


Nowiny. Tu mamy omówienie Encyklopedji żarłoka, książki napisanej przez prof. Pirqueta i dr. Meyerhofera. Jej temat: „jak się odżywiają różne narody na kuli ziemskiej”. I przykłady potraw: polędwica z aligatora, pasztet z mrówek (zachwalany przez misjonarzy hiszpańskich), konserwy z żab i małpich języków. Przy okazji dowiadujemy się, że piwo jest najdawniejszym napojem zna kuli ziemskiej. Znano je już w starożytnym Egipcie. 


Dla grzecznych dzieci na wieczorne godziny. Kącik do poczytania przed snem. Tutaj zamieszczono na przykład wierszyk Indjaninek oraz króciutkie, dydaktyczne historyjki.


Dla młodzieży. Nie zapomniano również o tej kategorii wiekowej. Nastolatki mogły poczytać także kilka krótkich historyjek oraz wiersz o miłości. Oczywiście, matczynej.


Mody. To rysunki sukienek i innych części kobiecej garderoby. Mniej więcej takie, jak... w filmie Wielki Gatsby. Pamiętamy, prawda?


O kobietach i dla kobiet. Niewieściej tematyki ciąg dalszy. Na przykład artykuł Co to jest kobieta? Chcecie wiedzieć? Proszę bardzo! Cytuję odkrywczą "definicję" autora, Zenona Gątkowskiego: „Nie umiem używać frazesów; bogini, kapłanka, stróżka domowego ogniska i setki innych poetyckich przydomków nie zachwycają mnie. Mnie starczy jedna nazwa do poznania i określenia kobiety, a nazwą tą: kobieta”. Kolejny artykuł nosi tytuł: Rozwodzić się – czy nie rozwodzić. A w nim... raczej o mężczyznach. Piękne uwagi! Cytat: „Gdyby nie sakrament małżeństwa, to bodaj bliżej bylibyśmy dzisiaj małpy, bo tylko sakrament małżeństwa nauczył mężczyznę tłumić małpę w swojej naturze”. Trzeci tekst: Awantury małżeńskie deprawują dzieci. Nic dodać, nic ująć. I wreszcie: Dobra żona. Bez cytatów.


Na dzisiaj - wystarczy. Za tydzień ostatnia część artykułu. W niej: kulinaria (z przykładami przepisów), dział zdrowia (tu: Z pamiętnika lekarza warjatów), reklamy. Już dziś zapraszamy do lektury!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz