piątek, 16 listopada 2018

Niektóre skarby Dziewięćdziesięciolatki (cz. 1 - Książki)

23 listopada obchodzi 90. urodziny. Ma tyle samo lat, co Biblioteka Narodowa w Warszawie. Jest od niej młodsza zaledwie o kilkadziesiąt dni. Nasza Biblioteka. Z tej pięknej okazji pokażemy kilka z wielu interesujących zbiorów. Można z nich korzystać na miejscu.

Rocznedzieie kośćielne od narodzenia Pana y Boga naszego Iezusa Christusa. Wybrane z Rocznych dzieiow kośćielnych Cesara Baroniusza, kardynała S.R.K. nazwanych Annales Ecclesiastici. Przez X. Piotra Skarge, W Krakowie, Drukarniey Andrzeia Piotrkowczyka, 1603 (sygnatura: ZS 106501)

Najszacowniejszy starodruk w PBW. Wybór z rocznych dziejów Cesara Baroniusza, dokonany i przetłumaczony przez ks. Piotra Skargę (1536-1612).

Duży format (30 cm) i ponad 1200 stron bez ilustracji. Na marginesach znajdują się liczne odręczne notatki. Zawsze prosimy, by nie dokonywać ich w wypożyczonych zbiorach, ale w tym przypadku... stanowią cenne źródło do badania historii. Oto początek tekstu:

Kwiat zwiędły Libanv przez śmierć pod wesołą wiosnę tym lepiey kwitnący zamożysty na pogrzebie [...] Ianvsza Izydora z Ostroga na Zasławiv xiazecia (…),  prezentowany w kollegiacie tarnowskiey przez x. Kaspra Łackiego (...) roku pańskiego 1649 dnia 15 marca, [Kraków], w drukarni Lvkasza Kvpisza ..., [1649] (sygnatura: ZS 123587)

To dzieło jest zdecydowanie mniej okazałe pod względem zewnętrznego wyglądu. Nieduży format, 31 stron druku, a jedyną bardziej znaczącą "atrakcją" są inicjały rozpoczynające niektóre akapity. Ps. nazwisko autora zapisano na stronie tytułowej jak wyżej. Jednak jeden ze starych Dykcyonarzów pisarzów polskich podaje je inaczej – Lacki.

Szkoła świata albo nauka oyca dana synowi iak ma żyć y postępować na świecie na rozmowy podzielona, po francusku przez IGMŚĆ Pana Le Noble spisana, a dla pożytku powszechnego młodzi polskiey po polsku przetłumaczona, na żądanie wielu do druku podana, część pierwsza, w Warszawie 1778, Nakładem Gröllowskiey Księgarni Nadworney (…) (sygnatura: ZS 35583)

Obszerne (liczące ponad 400 stron) dzieło napisane w formie numerowanych rozmów. To zaledwie część pierwsza, a istniały cztery. Jego autor, Eustache Le Noble (1643-1711), to także interesująca postać. Nie był nauczycielem ani etykiem, jak można by wnioskować z tematyki, ale literatem - satyrykiem i dramatopisarzem.

Dykcyonarz starożytności dla Szkoł Narodowych, w Warszawie 1779, w Drukarni J.K. Mci w Rzeczypospolitey uprzywilejowaney Gröllowskiey (sygnatura: ZS 54666)

Grzegorza Piramowicza (1735-1801) nikomu przedstawiać nie trzeba. To jeden z najbardziej znanych pedagogów polskiego oświecenia. Słownik obejmuje zagadnienia związane z historią starożytnej Grecji i Rzymu. Liczy ponad 350 stron. Posiada układ dwukolumnowy. Nie ma ilustracji.

Nauka obyczaiowa o obrzydzeniu występków, wad i przesądów: a zamiłowaniu prawdy, cnoty i przymiotów towarzyskich do ukształcenia Młodzieży na dobrych Ludzi, Obywatelów i Urzędników stosowna, [przez Andrzeja Markiewicza], w Krakowie, Dnia 17. Lutego 1810 Roku (sygnatura: ZS 32217)

Nazwisko autora (bez imienia) - Andrzeja Markiewicza (1767-1815) - zostało ręcznie dopisane na stronie tytułowej. Książka niewielka pod względem formatu, licząca ponad 200 stron, bez ilustracji. Utrzymana w tonie jednolitego wykładu.

Kilka myśli o wychowaniu i wykształceniu niewiast naszych, przez A. D., Lwów, Gubrynowicz i Schmidt, 1871 (sygnatura: ZS 37779)

Autorka, Anastazja z Jełowieckich Dzieduszycka (1842-1890), była nauczycielką i autorką książek dla dzieci. Jej dzieło stanowi jedną z wielu w naszych zbiorach pozycji z zakresu historii kształcenia i wychowania. Liczy ponad 230 stron.

Lud polski. Jego zwyczaje, zabobony. Przez Łukasza Gołębiowskiego, Lwów, Wydawca Adam Kaczurba, 1884. Współoprawny z: Domy i dwory. Przy tem opisanie apteczki, kuchni, stołów, uczt, biesiad, trunków i pijatyki; łaźni i kąpieli; łóżek, pościeli, ogrodów, powozów i koni; błaznów, karłów, wszelkich zwyczajów dworskich i różnych obyczajowych szczegółów, przez Łukasza Gołębiowskiego, Warszawa 1884 (sygnatura: ZS 1408)

Lud polski..., to dwie osobne książki z zakresu etnografii. Mają jednakowy (podany wyżej) tytuł. Pierwsza podzielona jest na rozdziały: Chłop; Chłop litewski, Lud podlaski, Górale Podolanie, Zabobony ludu ruskiego. Rozdział drugi, zawierający opis obrzędów ślubnych i związane z nimi piosenki, nie posiada tytułu. Domy i dwory... mają obszerny podtytuł, który w pełni wyczerpuje zarys treści.

Puławski Antoni, Pogadanka o zdrowem mieszkaniu, Warszawa 1919 (sygnatura: 63958)

16 stron niedużego formatu. Krótkie wprowadzenie i dwa rozdziały: Jakiem powinno być zdrowe mieszkanie? oraz Jakie skutki pociąga za sobą nieodpowiednie dla zdrowia mieszkanie. Praktyczny poradnik dla każdego.

Tarnowski Stanisław, O „Panu Tadeuszu”, Kraków, Nakładem Krakowskiej Spółki Wydawniczej, 1922 (sygnatura: ZS 14784)

Nieco ponad 100 stron. Dziewięć rozdziałów. Pozycja nadal przydatna historykom literatury polskiej oraz wszystkim zainteresowanym Arcypoematem.

Ustawy dla uczniów szkół publicznych, w Warszawie, w Drukarni Kommissyi Rządowey Wyznań Relig. i Ośw. Publ., 1928 (sygnatura: ZS 3843)

Przedwojenny kodeks ucznia, składający się z 33 paragrafów. Liczy 15 stron małego formatu.

Studencki S. M., Psychologja porównawcza narodów. Niemcy, Francuzi, Amerykanie, ludy pierwotne, Warszawa, Nakładem Stowarzyszenia Chrześcijańsko-Narodowego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych, 1935 (sygnatura: ZS 9156)

Stanisław M. Studencki (1883-1944) był autorem prac z dziedziny psychologii. Ta pozycja liczy 140 stron i 8 rozdziałów. Zawiera uwagi na temat pojęć narodu i charakteru narodowego, psychologji ras (m.in. podrozdziały: Inteligencja ras kolorowych, Inteligencja Indjan, Inteligencja Chińczyków, Inteligencja Japończyków, Inteligencja różnych grup narodowościowych pochodzących z Europy), ze szczególnym uwzględnieniem wymienionych w podtytule. W tym ostatnim przypadku jest to omówienie bardzo szczegółowe, np. w przypadku Francji - podrozdziały: Ludność pasterska Pirenejów i Masywu Centralnego, Hodowcy drzew owocowych (Limousin, Perigourdin, Provençal), Hodowcy winogron (Typ Tureńczyka), Typ Gaskończyka, Ludność rolnicza, Ludność wrzosowisk Bretanji. Autor zastrzega, że są to badania „naukowe”. A jakie przedstawia ustalenia? Przeczytajmy, to się dowiemy!

Gillet M.S., Kształtowanie charakteru, przekład autoryzowany Jadwigi Suchodolskiej, Poznań, Warszawa, Wilno, Lublin [1936] (sygnatura: ZS 4668)

Martin Stanislas Gillet (1875-1951) był przełożonym dominikanów. Książka małego formatu, licząca ponad 150 stron, jest do dziś wznawiana. Praktyczny poradnik dla osób pragnących pogłębiać pracę nad sobą.

Przepisy na zupę cebulową z paluszkami i inne potrawy, podane przez Stefanię Przypkowską, Jędrzejów 1981 (sygnatura: ZS 97411)

Bibliofilska pozycja, licząca 8 stron, wydana przez Państwowe Muzeum im. Przypkowskich na papierze czerpanym grafitowego koloru. Wydrukowano tych książeczek jedynie 500 i ręcznie ponumerowano. "Nasza" nosi numer 169. A zawarte w niej przepisy warto wypróbować!

Ps. Jeszcze w tym miesiącu zaprezentujemy kilka tytułów dawnych czasopism z naszych zbiorów.

Warto także przeczytać:
Grabowska Maria, Najciekawsze zbiory Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach, w: Herich Elżbieta (red.), 75 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach 1928-2003, Katowice [2003], s. 23-33 [z tej pozycji pochodzą niektóre zdjęcia]
Michałek Barbara, Najstarsze zbiory Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach, W: Grabowska Maria (red.), 80 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach (1928-2008), Katowice [2008], s. 19-24
Szymańska Juta, Najcenniejsze dzieła Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, „Forum Nauczycieli” 2002, nr 1, s.40-42

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz