piątek, 30 września 2022

Chłopcy

30 września przypada Dzień Chłopaka. Pisali o nich poeci (np. "Elegia o… [chłopcu polskim]" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, "Rzeź chłopców" Tadeusza Różewicza) i prozaicy. Sporo chłopięcych portretów znajdujemy w literaturze światowej. W tytule występują np. w "Chłopcach" Henry de Montherlanta (TUTAJ), "Chłopcach z Placu Broni" Ferenca Molnára, "Chłopcach znad Rzeki Bobrów" Jaroslava Foglara, "Koniu i jego chłopcu" C.S. Lewisa, "Był sobie chłopiec" Nicka Hornby'ego, "Chłopcu z latawcem" Khaleda Hosseiniego, "Lustrzanym chłopcu" Roberta André, "Chłopcu w pasiastej piżamie" Johna Boyne'a. A teraz kolej na tytuły (powiedzmy, dziesięć) z literatury polskiej.

Janusz Domagalik, Księżniczka i chłopcy.  Siedem opowiadań o młodzieży - "Pająk", "Mecz", "Zakochany", "Śnieg", "Gitara", "Dziewiąta", "Księżniczka" - a w nich pierwsza miłość, kompleksy, problemy szkolne, niełatwe wybory życiowe (sygnatury: 107757, 108313).

Halina Górska, Chłopcy z ulic miasta. Przedwojenny Lwów. Uliczni sprzedawcy gazet nie mają łatwego życia. Rzadko spotykają się z serdecznością, więc też nie zawsze sami potrafią ją okazać. Jest jednak miejsce, w którym są rozumiani. Świetlica "środowiskowa". Ale i tu dochodzi do niesnasek. Przecież jej bywalcy wspólne mają tylko „niskie” pochodzenie społeczne, a poza tym sporo ich dzieli… (sygnatura: 24588).

Irena Jurgielewiczowa, O chłopcu, który szukał domu. Piotruś jest sierotą. Wędrując od wioski do wioski w poszukiwaniu dachu nad głową, w Domu pod Topolą spotyka biedną wdowę, której źli ludzie odebrali córeczki. Pragnąc jej pomóc, z pomocą wróżki Miłorady, kotki Pameli i psa Kiwaja wyrusza w niebezpieczną podróż, hen, aż za Las Najsmutniejszy, by odnaleźć dzieci. Czy je odszuka i czy znajdzie też dom dla siebie? (Sygnatura: 112500).

Janusz Korczak, Uparty chłopiec. Biografia Ludwika Pasteura, który - dzięki wytrwałości, sile woli i sumiennej pracy - z przeciętnego chłopca stał się wielkim naukowcem i dobroczyńcą ludzkości (sygnatura: 156130/12).

Józef Ignacy Kraszewski, Ładny chłopiec. Powieść współczesna. Bolesław Tanczyński to młody cynik, pragnący bogato się ożenić. Temu celowi podporządkowuje wszystkie swoje niezbyt moralne działania. Czy znajdzie się ktoś na tyle spostrzegawczy, że dostrzeże jego nieczystą grę i postawi jej tamę? (Sygnatura: 73856).

Igor Newerly, Chłopiec z Salskich Stepów. Włodzimierz Diergaczow dorastał na ulicy, w środowisku porewolucyjnych "bezprizornych". Dzięki uporowi, ale także zdolnościom, wykształcił się i został lekarzem. A wtedy wybuchła wojna… Los rzucał nim to tu, to tam, aż wreszcie wylądował na Majdanku... (sygnatury: 129352, 129667).

Hanna Ożogowska, Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek. Tosia i Tomek są rodzeństwem bliźniaczo do siebie podobnym. Podczas wakacji – trochę z konieczności, by nie wyszły na jaw ich „dorosłe” sprawy – zamieniają się rolami. Tomek ma pojechać do wuja, ale do leśniczówki jedzie za niego siostra. Tomek „zastępuje” ją w opiece nad dziećmi cioci. Prawda musi jednak wyjść na jaw…

Halina Rudnicka, Chłopcy ze Starówki. Warszawa we wczesnych latach powojennych. Wojtek Wieloch powraca z partyzantki do stolicy. Na zniszczoną Starówkę. W odgruzowanej piwnicy mieszka grupa młodych ludzi, do której dołącza. Poranieni przez wojnę, nierzadko osieroceni lub rozdzieleni z rodzinami, muszą na nowo nauczyć się żyć. I pojawia się to, co w tym wieku ważne: nauka, przygoda, miłość… (sygnatury: 44964, 118758-9, 129360).

Ewa Szelburg-Zarembina, Chłopiec z perły urodzony. Baśń na motywach podhalańskich. Król Wężów wraz z okrutnymi smokami mieszkał w Tatrach i dokuczał ludziom. Wśród nękanych było pewne bezdzietne małżeństwo. Właśnie do ich zagrody przybył nieznajomy wędrowiec, a doznawszy serdeczności postanowił się odwdzięczyć. Powędrował do niedostępnego Złotego Miejsca, gdzie ukryte są skarby, by poszukać zaczarowanego dziecka dla pary tęskniącej za maleństwem…

Monika Warneńska, Chłopiec z Romanowa. Dzieciństwo i szkolne lata Józefa Ignacego Kraszewskiego, spędzone w Romanowie, Białej Podlaskiej, Lublinie i Świsłoczy, oraz jego studia w Wilnie (sygnatury: 46567, 80520).

Ps. Obszerne opracowanie o "chłopcach" dużych i małych, czyli o mężczyznach w literaturze - TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz