piątek, 11 listopada 2022

""Pierwszy człowiek, który poznał uczucie strachu, podniósł kamień..." Kamyczki, kamienie, głazy... (w literaturze)

Pracownicy branży kamieniarskiej corocznie zapraszają na Dzień Kamienia (Naturalnego). Imprezy odbywają się najczęściej we wrześniu, ale również w listopadzie. My także budujemy. Ze słów. Dzięki książkom i bibliotekom powstają – nieraz ogromne - gmachy wiedzy.

Kamienie są obecne w największych tekstach kultury – w Biblii (np. Dawid i Goliat – 1 Sm 17,40-50; „kamienie wołać będą” – Łk 19,40; „kamień odrzucony przez budujących…” – Ps. 118(117); „z tych kamieni może Bóg wzbudzić potomstwo Abrahamowi” – Mt 3,9=Łk 3,8; Kuszenie Chrystusa - Mt 4,1-12=Łk 4,1-13; „gdy syn prosi o chleb, czy ktoś poda mu kamień?” – Mt 7,9; Jezus i kobieta cudzołożna – J 8,1-11; kamienowanie Szczepana – Dz 7,57-60 i sporo innych) i w mitologiach (greckiej, rzymskiej, egipskiej, skandynawskiej). Mają wiele historycznych odniesień (np. tablice Dekalogu, kamień z Rosetty, Stonehenge, posągi z Wyspy Wielkanocnej – TUTAJ, kamień filozoficzny). Odnajdujemy je w dziełach muzycznych (np. "Don Juan, czyli Kamienny Gość" Mozarta) i plastycznych (np. "Kamieniarze" Gustave'a Courbeta). Występują w wielu związkach frazeologicznych, np. kamień młyński; kamień na kamieniu; kamień obrazy; kamień probierczy; kamień węgielny; kląć w żywy kamień (= kląć dosadnie); kto w ciebie kamieniem, ty w niego chlebem; rodzić się na kamieniu; serce z kamienia; siedzieć kamieniem; kamyk do czyjegoś ogródka.

Mamy ich sporo w poezji, np. u Baczyńskiego (Ballada zimowa, Modlitwa II), Gałczyńskiego (Niobe), Herberta (Kamyk), Kamieńskiej (Kamień), Słonimskiego (Leonardo), Słowackiego (Testament mój), Szymborskiej (Rozmowa z kamieniem), Twardowskiego (Po kolei, Żeby się obudzić). A teraz jeszcze kilka pozycji epickich z tym motywem:

Nancy Faulkner, Tajemniczy szyfr. Powieść dla młodzieży z detektywistyczną zagadką (sygn. 62511, TUTAJ).

Wacław Berent, Żywe kamienie. Średniowieczni waganci nigdzie nie zagrzewają miejsca, ale wszędzie, gdzie się pojawią, zostawiają niezatarty ślad. Tak jest i tym razem. Gdy wkraczają do miasteczka, niemal natychmiast zawiązuje się przeciwko nim „opozycja” złożona z niektórych mieszkańców, niezadowolonych z powiewu świeżości i swobody, jakie tamci wnoszą… (sygn. 97535-6, 135308, 170881).

Jean Giono, Kamień. Przedziwna „historia” kamienia - jego kulturotwórczej roli w dziejach. Oto początek:  "Pierwszy człowiek, który poznał uczucie strachu, podniósł kamień. Kiedy zaś objawił się duch, zaczęto drążyć sarkofagi w skale. W stuleciu podróży międzyplanetarnych ci, którzy poważnie myślą o wylądowaniu na Księżycu za pomocą wyśmienitych urządzeń nowoczesnej techniki (…), obawiają się zderzeń tych rakiet z kamieniami błądzącymi po niebie. Kamień zjadamy jako składnik niektórych lekarstw. Wydobywamy z kamienia stal na pługi (których lemiesz niegdyś bywał kamienny), na lokomotywy i oczywiście także na armaty (do których w dawnych czasach robiono kamienne kule). Miasta (nawet Rzym) są z kamienia. Człowiek, na którym wspiera się struktura Kościoła, nazywa się Petrus, Opoka. Mur chiński, fortyfikacje Awinionu, wieża w Belém są z kamienia, podobnie z kamienia zrobiony był Kolos Rodyjski, Latarnia Aleksandryjska, Grób Artemidy i tyle innych cudów" (sygn. 129848).

Gunnel Linde, Biały kamień. Pozycja z literatury dziecięcej (sygn. 105395, TUTAJ).

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec. Lektura, której specjalnie przedstawiać nie trzeba (sygn. 81055, 134135, 157886).

Jean Kross, Kamienie z nieba. Epizod z życia Ottona Willema Masinga, estońskiego pastora i działacza epoki Oświecenia oraz Kristiana Jaaka, poety. Ukazuje okoliczności spotkania dwóch wybitnych postaci i jego konsekwencje (sygn. 76896).

Hanna Malewska, Kamienie wołać będą. Powieść z XIII wieku. Cieśla Mateusz wraz z żoną i mistrzami murarstwa wznoszą katedrę w Beauvais. Jednak ich kunszt tragicznie zderza się z technicznymi możliwościami. Budowla nie zostanie ukończona…

Rudolf Jašik, Opowieść o białych kamieniach. Michał Moloch z synem idą za trumną zmarłej żony i matki. Kroczą po skalistych graniach wyżej i wyżej. Tak zaczyna się opowiadanie… (sygn. 106143).

Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu. Szymon i Michał Pietruszka są braćmi. Mieszkają na wsi, której kultywowane od wieków tradycje i obyczaje powoli odchodzą w przeszłość… (sygn. 106821, 124387).

Wojciech Żukrowski, Kamienne tablice. Wielobarwna, orientalna mozaika życia w Indiach połowy minionego wieku z ognistym romansem i polityką w tle (sygn. 57014, TUTAJ).

Ps. W poniedziałek napiszemy o kamieniach szlachetnych jako motywie literackim.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz